Youtube gerçekten açılıyor mu

Tarih 30th Ekim 2010 Yazan admin
Spread the love

Youtube-2
TİB İnternet Daire Başkanı, Haberturk.com Ekonomi Editörü Selin Kunt’a açıkladı
Youtub’la ile ilgili bir haber gündeme bomba gibi düştü: “YouTube her an açılabilir”.
Gelen bilgiler merkezi Almanya’da bulunan bir Türk şirketinin kendi çabasıyla Yotutube’dan Atatürk’e hakaret içeren videoları kaldırttığı yönündeydi. Atatürk’ün görsellerini koruma yetkisi alan şirketin CEO’sunun verdiği bilgiye göre böylece Youtube’un açıılmasının önündeki engel kalkmıştı.
TİB İNTERNET DAİRE BAŞKANI OSMAN N. ŞEN ONAYLADI
Konuyla ilgili olarak bugün görüştüğüm TİB İnternet Daire Başkanı Osman N. Şen bu bilgileri doğruladı ve durumdan haberdar olduklarını söyledi. Osman Şen “Haber doğrudur, durumdan haberimiz vardır. Bu firma videoları sahiplenerek başvuruda Youtube’dan bulunup kaldırtmıştır. Yalnız konu yanlış anlaşılmasın videolar kalktı diye hemen Youtube açılacak gibi bir durum yoktur. Önce savcılığa konu kararın kaldırılması yönündeki ilgili talep iletilmelidir. Böyle bir kararı ancak yargı birimleri verebilir” dedi.
MADEM KOLAYDI NEDEN DAHA ÖNCE YAPILMADI?
Buna cevap aramadan önce sürecin nasıl işlediğini açıklamak lazım. Youtube’a erişim yasağı kararı yargı tarafından, Atatürk’e hakaret içeren uygunsuz videolar yüzünden alınmıştı. Bu videoların yayından kaldırılması için 2 yol izlenebilirdi: ilki büyük çapta bir kullanıcı şikayeti ve protestosu, ikincisi de videoların sahibinin (görsel hakkı) talepte bulunması.
İlk yöntem denendi, videolarla ilgili kullanıcılar Youtube’a pek çok şikayette ve kaldırılma talebinde bulundu ama sonuç alınamadı.İkinci yöntemde ise ortada garip bir durum vardı, görsellerin sahibi yoktu. Yukarıda belirttiğim gibi yayında olan bir görseli kaldırtmak için görsel haklarını elinde bulunduran kişinin yani sahibinin Youtube’a bunların silinmesini talep etmesi gerekiyor. Nedense yasağın başladığı tarihten bu yana yani yıllardır kimse bu görsellere sahip çıkmadı, üstüne almadı. Almanya’daki bu şirket kendi insiyatifi ile bir bakıma duruma el koyarak görsellere sahip çıktı ve hak sahibi olarak Youtube’a gerekli başvuruyu yaptı, videoları kaldırttı.
İÇİME KURT DÜŞTÜ
İtiraf etmem gerekir ki böyle basit bir çözüm yıllardır gözümüzün önünde duruyordu ve bizler ormana bakmaktan ağacı görmedik, kendime bu bakımdan çok kızıyorum. Yıllardır boşuna sıkıntı çektik ve çözümü basit bir sorunla belki de gereksiz yere gündemi meşgul ettik.
Öte yandan benim de daha önce aklıma gelmeyen bu yöntem uygulandığı zaman içimi bir rahatsızlık sardı: “Yıllardır Youtube yasağından şikayet ederek, kişi ve kurumlara verip veriştirerek isim yapanlar neden bu kadar basit bir çözümü daha önce uygulamamışlardı?”
Onlar da benim gibi işin bu kadar basit şekilde çözümleneceğini akıl edememişler miydi? Yoksa birileri yine mazlum edebiyatından prim mi yapıyordu? Youtube’un bu kadar seveni varken yıllardır kimsenin böylesine basit bir çözüm için kılını kıpırdatmaması bir tek bana mı tuhaf geliyor?
Sanırım bunun cevabını hiç bilemeyeceğiz.
Düzenliyen: Ferit
Kaynak: Habertürk

6 Responses to “Youtube gerçekten açılıyor mu”

 1. tarot gratuit dedi ki:

  Hello, I’m Dream. Thanks for sharing. It’s interesing.

 2. Long Prom Dress dedi ki:

  I am starting my very own blog to talk about my personal photography encounters. Are you finding it hard or even easy to publish regularly?

 3. Amelia Zogg dedi ki:

  Fed up with obtaining low amounts of useless visitors to your site? Well i want to inform you of a brand new underground tactic that makes myself $900 on a daily basis on 100% AUTOPILOT. I could truthfully be here all day and going into detail but why dont you simply check their site out? There is really a great video that explains everything. So if your seriously interested in producing easy money this is the website for you.

 4. Morgan Garlock dedi ki:

  Why have you removed my post? It was very beneficial information and i promise atleast 1 person found it helpful unlike the rest of the comments on this website. I’ll post it again. Tired of getting low numbers of useless visitors to your site? Well i wish to let you know about a new underground tactic which makes myself $900 every day on 100% AUTOPILOT. I possibly could be here all day and going into detail but why dont you simply check their website out? There is a excellent video that explains everything. So if your serious about producing effortless hard cash this is the website for you.

 5. Tori Taylan dedi ki:

  Sick of obtaining low amounts of useless traffic to your website? Well i want to tell you about a brand new underground tactic which makes me personally $900 per day on 100% AUTOPILOT. I could be here all day and going into detail but why dont you simply check their site out? There is a great video that explains everything. So if your seriously interested in making simple money this is the site for you.

 6. Almeta Kilgo dedi ki:

  Hello , I’ve a excellent way to make shed loads of money online writing blogs. I presume this is mainly for the website bloggers but there are probably alot more bloggers reading this. I’ve made thousands using the techniques explained in the product and its only been 2 months. It basically generates content for you automatically and then on top of that posts it to free websites to gain you traffic. Check out their short video.

Yorum