Türkiye, Yahşi Batı'da maden buldu

Tarih 23rd Mayıs 2010 Yazan admin
Spread the love

Yahşi Bati
Türkiye, soluk benizlilerin piyasasına giriş kapısını buldu: Kızılderililer
Devlet Bakanı Çağlayan’ın Washington temaslarında, Türkiye’ye ABD’de yeni bir işbirliği kapısı açıldı. Türkiye, dünyanın bir numaralı pazarına Kızılderililerin üzerinden adım atmayı planlıyor. Arizona başta olmak üzere Kızılderelilerin yoğun yaşadığı eyaletlerde Amerikan Kızılderilileriyle madencilik ve altyapı işleri yapılacak. Kapıyı aralamak için Kızılderili kökenli öğrenciler Türkiye’de burslu olarak okutulacak.
TÜRKİYE KIZILDERİLİLERLE İŞ YAPACAK
TÜRKİYE ile ABD arasındaki “Model Ortaklık” projesinin altyapı görüşmelerini yapan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın, Washington temaslarında sürpriz bir işbirliği kapısını açan yeni bir ortaklık önerisi gündeme geldi. Türkiye, Amerika’nın yerli halkı Kızılderililerle madencilik ve altyapı alanlarında ortak iş yapacak, Ermeni ve Kızıldereli kökenli öğrenciler Türkiye’ye gelip üniversite eğitimi alacak. Türkiye’ye ABD’de yeni bir işbirliği alanı açan bu öneri, Çağlayan’ı heyecanlandırdı.
Özellikle Kızılderililere ilgisinin bulunduğunu belirten Çağlayan, Türk-Amerikan Koalisyonu’nun bu girişimini kutladığını vurguladı. Kızılderelilerin Amerika’da madencilik, inşaat ve mühendislik alanlarında faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Çağlayan, Kızılderililerin bu özelliklerinden faydalanmak istediklerini aktardı.
Türkiye ile Amerikan Kızılderelileri arasında, Kızılderelilerin yoğun olarak yaşadığı Arizona başta olmak üzere çeşitli eyaletlerde özellikle madencilik ve altyapı konularında ortak iş yapılabileceğine dikkat çeken Çağlayan, hemen bürokratlarını bu iş için görevlendirdi ve önümüzdeki günlerde bu konuda yoğun görüşmeler yapılacağını söyledi.

Yorum