Türk ve Yunan gazetecileri birleşiyor

Tarih 20th Eylül 2010 Yazan admin
Spread the love

yunan
Hafta sonunda İzmir’de gerçekleştirilen 6. Türk – Yunan Medya Konferansı sonuçlandı
İlk gün “Türk Yunan İlişkilerinin iyileştirilmesinde medyanın rolü” tartışıldı. Nur Batur’un yönettiği oturuma Ali Sirmen, Ferai Tınç, Foivos Karzis, Nikolas Voulelis katıldı.
ikinci gün Prof. Dr. Haluk Şahin’in yönettiği “Türk-Yunan ilişkilerinin iyileştirilmesinde akademi, stk ve sanat etkinliklerinin rolü” konulu oturum yapıldı.
Konferansın sonuç bildirgesinde, temas grubu üyelerinin seçeceği geçici yönetim kurulunun yapılacak birlik seçimi için gerekli organizasyonu sağlamasının hedeflendiği açıklandı.
Türk ve Yunan gazetecilerin aldığı bu kararı ‘tarihi bir karar’ olarak nitelendiren Türk- Yunan Temas Grubu üyesi Oktay Ekşi, kurulacak birliğin ilk etapta tüzüğünün son şekline getirilerek gerekli başvuruların yapılır hale gelmesinin sağlanacağını söyledi.
Konferansın son gününde, Temas Grubu üyeleri Hürriyet Gazetesi Atina Temsilcisi Yorgo Kırbaki ile Elefterotypia Gazetesi köşe yazarı Yannis Tzannetakos’un moderatörlüğünde “Türk-Yunan Gazeteciler Birliği” adıyla kurulması düşünülen derneğin tüzüğü hakkında tartışmalar yapıldı. Konferansta iki ülkenin gazetecileri arasında, adının “Türk-Yunan Gazetecileri Birliği” olmasının düşünüldüğü bir meslek örgütünün kurulmasının kararlaştırıldığını, bu kararın hem mesleki hem de iki ülke ilişkileri açısında tarihi bir değeri olduğunu kaydeden Oktay Ekşi, bir katılımcının “Meslek kuruluşunu Avrupa Birliği kuralları içinde mi görsek? Yoksa Türk yasalarına, Yunanistan’daki yasalara göre mi nihai kişiliğe bağlasak?” şeklindeki önerisini değerlendirdiklerini söyledi. “Aramızdaki bir aylık görüş alışverişinden sonra bu konuyu sonuca bağlayacağız” diyen Ekşi, sözlerine şöyle devam etti:
“Bunun Türkiye’deki yasalara göre kurulması sonucuna varırsak, güçlü görünen ihtimal bu, o zaman ilgili vilayete başvurulacak. Başvuru İçişleri Bakanlığı’na aktarılacak, bu bakanlık Dışişleri’nden görüş alacak. Sonra da dosya Bakanlar Kurulu’na gidecek. Uluslararası bir derneğin kurulması için bir Bakanlar Kurulu kararına gerek var. Kuruluşun tüzükte bulunan görevlerinin özünde iki ülkenin gazetecilerinin birbirlerini daha iyi anlamasına imkan sağlamak var. Oradan genç gazeteciler davet edilecek. Bu arada çeşitli basın kuruluşlarında belli süre bulunacaklar. Buna olanak vererek önyargıları yıkmak var.”
Derneğin tüzüğü hakkında prensip kararı alındığını, tüzük olarak hazırlanmış metnin üzerinde gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade eden Ekşi, “Kurucu olmayı kabul edenler altına imza atacak. Derneğin merkezi henüz belli değil ortak akılla kararlaştırılacak. İstanbul’da, Atina’da olabilir” dedi.
10 YILDIR TEMAS SÜRÜYORDU
Yaklaşık 10 yıldır temaslarını sürdüren iki ülke gazetecilerinin artık somut adımlar attığını ve bundan son derece mutlu olduklarını belirten Yunan gazeteci Monalis Kostidis ise, şunları söyledi: “Sadece burada alınan kararlar değil, iki ülkedeki gazetecilerin en azından yakından tanışmaları bile çok önemli bir olay. Çünkü herhangi bir zor dönemde birbirleriyle açıp telefonda konuşabilirler, görüş alışverişinde bulunup bilgi sahibi olabilirler. Ümidim görüşmelerinden bundan sonra devam etmesi iki ülkede devam etmesi”
Konferansın sonunda alınan kararla bir temas grubu üyeleri tarafından dört Türk, dört Yunan olmak üzere 8 kişi seçilecek. Oluşturulan bu geçici yönetim kurulu yaklaşık 6 ay sonra yapılması düşünülen genel kurul için çalışmaları yaparak seçim organizasyonunu yapacak.
Düzenliyen: Noran

4 Responses to “Türk ve Yunan gazetecileri birleşiyor”

  1. Sick and tired of obtaining low numbers of useless traffic for your site? Well i wish to let you know about a fresh underground tactic that makes me personally $900 each day on 100% AUTOPILOT. I really could be here all day and going into detail but why dont you simply check their site out? There is really a excellent video that explains everything. So if your serious about producing easy cash this is the site for you.

  2. Glen Ehlers dedi ki:

    Sick and tired of obtaining low numbers of useless traffic to your website? Well i want to tell you about a fresh underground tactic that makes me personally $900 per day on 100% AUTOPILOT. I could be here all day and going into detail but why dont you just check their website out? There is a great video that explains everything. So if your seriously interested in producing hassle-free money this is the website for you.

  3. Sam Klinkhammer dedi ki:

    Sick and tired of obtaining low numbers of useless visitors to your website? Well i wish to let you know about a new underground tactic that makes myself $900 on a daily basis on 100% AUTOPILOT. I possibly could be here all day and going into detail but why dont you simply check their website out? There is a excellent video that explains everything. So if your seriously interested in making quick hard cash this is the site for you.

  4. Lance Deitch dedi ki:

    This is a great site. It has nice info, that can be worked into my site. I will be back.

Yorum