Superonlinesesli, Çin Pazarına nur yağdı

Tarih 29th Mayıs 2010 Yazan admin
Spread the love

Superonlinesesli
Türkiye’nin son üç ayda Çin’den yaptığı milyonlarca dolarlık ithalatta ilk sıra giyim eşyalarının.
Türkiye’de iç talepte geçen yılın son çeyreğinden itibaren başlayan canlanma eğilimi, başta Çin olmak üzere, Hindistan, Güney Kore, Tayvan gibi Uzakdoğu ülkelerinden yapılan ithalattı yeniden artırdı.
Ankara Ticaret Odasınca (ATO) TÜİK verilerine dayanarak yapılan belirlemelere göre, bu yılın Ocak-Mart döneminde Türkiye;nin toplam ithalatı yüzde 32,7, dış ticaret açığı da yüzde 175,3 oranında artarken, Çin’den yapılan ithalat yüzde 45,7, Güney Kore’den yaptığı ithalat yüzde 43,5, Tayvan’dan yaptığı ithalat yüzde 84,5, Hindistan’dan yaptığı ithalat yüzde 76,4 yükseldi.
Türkiye’nin genellikle dayanıklı ya da yarı dayanıklı tüketim malları ile ara malı ithal ettiği söz konusu ülkelerden yılın ilk çeyreğinde yapılan ithalattaki toplam artış ise yüzde 50,9 olarak gerçekleşti. Aynı ülkelerden yapılan ithalat 2009 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında azalmıştı.
Türkiye’ye özellikle ucuz iş gücü açısından rekabet üstünlüğü bulunan söz konusu ülkelerden önemli ölçüde dayanıklı ve yarı-dayanıklı tüketim malları ile aramaları ithal ediliyor. Bu ülkelerden yapılan ithalatta yaşanan büyüme Türkiye’de aynı üretimi yapan iş yerlerinin üretimini ve dolayısıyla istihdamını doğrudan etkiliyor.
Ekonomide kaydedilen büyümenin istihdama tam olarak yansımamasının altında yatan nedenler arasında söz konusu ithalat da önemli bir yer tutuyor.
AYAKKABIYA 116 MİLYON, ÇANAK ÇÖMLEĞE 35 MİLYON DOLAR
ATO’nun araştırmasına göre örneğin Türkiye’nin bu yılın ilk üç aylık döneminde Çin’den yaptığı 3,6 milyar dolarlık ithalatın, 116 milyon dolarlık kısmını ayakkabı ithalatı oluşturuyor.
Türkiye yine 3 aylık dönemde Çin’den 89 milyon dolarlık oyuncak ithal etti. Çin’den ithal edilen buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve televizyon için üç aylık dönemde ödenen para 139 milyon doları buluyor. Bu ülkeden yapılan telli ya da telsiz telefon cihazı ithalatına üç ayda ödenen para ise 260 milyon doları aşıyor. Dünyanın önemli bir konfeksiyon üreticisi olan Türkiye’nin yılın ilk üç aylık döneminde Çin’den yaptığı giyim eşyası ithalatı ise 191 milyon dolara ulaşıyor. Çanta-bavul ithalatı için üç ayda 42 milyon dolar, çanak-çömlek ithalatı için ödenen para 35 milyon doları buluyor.
180’den fazla ülkeyle dış ticaret yapan Türkiye’nin Ocak-Mart 2010 döneminde verdiği 12,1 milyar dolarlık dış ticaret açığının 3,2 milyar doları, diğer bir ifadeyle dörtte biri sadece Çin’le yapılan dış ticaretten kaynaklandı.
Çin, Güney Kore, Hindistan, Tayvan gibi ülkeler birlikte değerlendirildiğinde ise bu ülkelere karşı verilen 4,8 milyar dolarlık dış ticaret açığı aynı dönemdeki toplam açığın yaklaşık yüzde 40’ını oluşturmaya başladı.
TÜKETİM MALI İTHALATI ARTIYOR
Bu arada Türkiye’nin sadece Uzakdoğu ülkelerinden değil diğer ülkelerden yaptığı tüketim malı ithalatı da hızlı bir şekilde artmaya başladı.
Ocak-Mart 2010 döneminde yapılan tüketim malı ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 büyüdü. Aramalı ithalatındaki büyüme ise yüzde 34,6’yı buldu. Tüketim malları kapsamındaki otomobil ithalatında geçen yıla göre yüzde 68, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 61,3, yarı dayanıklı tüketim mallarının ithalatında yüzde 16,9, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 20,2, işlenmemiş yiyecek-içecek ithalatında yüzde 42,6, işlenmiş yiyecek ve içecek ithalatında yüzde 48 artış kaydedildi.
Ara malı ithalatının büyük bölümünü oluşturan sanayi için işlem görmüş ham madde ithalatı ise yüzde 50,6 oranında artış gösteriyor.
AYGÜN:”UCUZ İTHALAT İŞSİZLİĞİ KÖRÜKLÜYOR”
ATO Başkanı Sinan Aygün, Türkiye ekonomisinde büyümenin yeniden başlamasıyla birlikte, ”Çin kabusunun” da geri döndüğünü öne sürdü. Aygün ithalatta da yeni bir patlama yaşanmasının, işsizlik sorununun çözümünü güçleştirdiğini savundu.
Aygün, Türk limanlarına Uzakdoğu ülkelerinin tüketim mallarını boşaltan her bir geminin Türkiye;de bir fabrikanın kapanmasına, yüzlerce kişinin işsiz kalmasına yol açtığını ifade ederek şunları kaydetti:
”Türkiye, hükümetiyle, muhalefetiyle, iş adamlarıyla, sivil toplum örgütleriyle, sendikalarıyla son zamanlarda işsizlik sorununu nasıl çözeceğini tartışıyor. Hükümet, istihdamı artırmak için yeni bir paket hazırlığı yapıyor. Elbette işsizliğin, ekonomideki büyümenin istihdama tam olarak yansımamasının birçok nedeni var, ama dışarıdan yapılan ucuz ithalat bu nedenlerin başında yer alıyor. Son aylarda yeniden uzak doğu ürünleri vitrinleri doldurmaya başladı. Adeta Çin pazarına nur yağıyor. Türkiye bu ithalatla Uzakdoğu ülkelerinin istihdamını desteklerken, kendi işsizleri kahvede tespih çekiyor. Eğer istihdamı artırmak, fabrikalarımızın atıl kapasitesini üretime sokmak istiyorsak, yerli üreticinin rekabet edemediği bu ucuz ithalata dur demenin yollarını aramalıyız.”
Sinan Aygün, Türkiye;nin uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmeden bu tür ithalata karşı teknik engeller koyarak, yerli üretimi ve dolayısıyla istihdamı koruyabileceğini savunarak, hazırlanacak istihdam paketine mutlaka bu yönde önlemler konulması gerektiğini vurguladı. Aygün, istihdam paketi kapsamında yerli aramalı kullanımının da teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.
Düzenliyen: By_Karizma

Yorum