Sadece devlete satmak için tablet üretilmez

Tarih 14th Kasım 2011 Yazan admin
Spread the love


Casper Yönetim Kurulu Başkanı Farkılı Fatih projesi için Brezilya modeli kullanılması İntel’e Türkiye’de CPU ürettirir
Bu yıl 20’nci yılını kutlayan Casper’ın Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı 5 – 9 sınıf öğrencilerine tablet temelli eğitim için 15 milyon adet tablet dağıtılmasını amaçlayan Fatih Projesi için “Eğitime teknoloji getirilmesi yönünden olumlu bir proje” dedi. Ancak bu kapsamda üretilecek yerli tabletin sadece devlete satmak için yapılmasının doğru olmayacağını belirten Fakılı, “Türkiye’de sadece devlete satmak için üretim yapmak yanlış. Okula satmak için tablet üretirsek bu yapılan yatırımı kaldırmaz. Ama bu tableti tüm dünyaya, en azından bölgeye satmak hedeflenirse olabilir. Bunun için projenin sadece tabletle de kalmaması gerekiyor. Elimizdeki parçalarla Notebook’lar, Ultrabook’lar üretmeyi de düşünmeliyiz” dedi.
TEK MÜŞTERİYLE OLMAZ
Tabletin tüm parçalarının Türkiye’de üretilemeyeceğini dile getiren Fakılı şöyle devam etti: “Her parça üretilemez ama özellikle panel üretimi için yatırım yapılması lazım. Yapılan bu panel cep telefonunun ekranından, akıllı ev kontrol ünitesine hatta yerli otomobil projesinde bile kullanılabilir. Yatırımın da ucu bucağı yok. Panel’in yatırımı ayrı, pilin yatırımı ayrı. İçindeki çiplere kadar üreteceğim derrseniz o da ayrı bir karar. Ama parçaların bazıları üretilmeli bazıları üretilmemeli. Doğru kararı vermek önemli. Önemli olan ihracat. Çünkü tek bir müşteriye mal satmak için hiçkimse yatırım yapmaz. Ben motherboardu Türkiye’de üretmeye başlarsam bunun için destek verilmeli. Yoksa ben de gider hazır alırım herkes gibi.”
Projenin yüzde 100 her hattının doğru olmayabileceğini, her proje gibi bazı açılardan eleştirilmesinin de doğal olduğunu belirten Fakılı şunları söyledi: “Bir tabletin ömrü 2-3 yıldır. Bunu düşününce tabletleri bütün okullara ve yaş gruplarına vermek ne derece doğru, hangi sınıfta vermek lazım bilmiyorum. Son iki seneye gelmiş öğrencilere vermek daha mantıklı olabilir. Böyle yapılırsa belki toplam tablet sayısı düşecek ama bunlar tartışılabilecek konular. Önemli olan projenin arkasındaki iyi niyet ve ülkeye en üst düzey teknolojiyi getirme isteği.
Ekleyen: Tayfun

Yorum