Festivale güzel eli değdi

Tarih 23rd Ağustos 2010 Yazan admin
Spread the love

Ebru Akel
Altın Portakal’ın bu yılki yüzü Ebru Akel oldu
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya Kültür Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Altın Portakal’ın Türkiye’nin en önemli organizasyonu olduğunu, festivalin kendisinin de Antalya gibi bir marka haline geldiğini söyledi. Bu yıl 47’ncisi gerçekleştirilecek olan festivalin hazırlıklarının sürdüğünü ifade eden Akaydın, festivaldeki yarışmalara başvuruların da tamamlandığını bildirdi.
“Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na tüm zamanların rekoru kırılarak 47 film başvurdu” diyen Başkan Akaydın, festivalde yarışacak filmlerin 33’ünün ilk filmini çeken yönetmenlerden oluştuğunu, bunun da Türk sinemasında yeni bir kuşağın ortaya çıktığının göstergesi olduğunu vurguladı.
Belgesel Film Yarışması’na 110, Kısa Film Yarışması’na 222 film için başvuru yapıldığını söyleyen Mustafa Akaydın, festivalin görsel iletişim tasarımının da belirlendiğini, festival afişinin Grafik Sanatçısı Emrah Yücel tarafından hazırlandığını ve afişte ‘Marka yüz’ olarak oyuncu – sunucu Ebru Akel’in görev aldığını bildirdi.
DAHA KALİTELİ BİR YIL OLACAK
Akaydın, geçen yılki festivalin seçim süreci yüzünden 90 günde hazırlandığını anımsatarak, şunları söyledi:
“Buna rağmen tüm kenti kuşatan coşkulu bir sinema şölenini Antalya halkına yaşatmıştık. Bu yıl ise çalışmalarımız çok sistematik şekilde planlandı ve hazırlık dönemi geçen yıl Kasım ayında başladı. Her ay için tamamlanması gereken etapları tamamladık ve bugünlere geldik. Bu planlı çalışmalarımızın genel yansıması olarak bu yıl daha fazla ve kaliteli etkinlikle sinema severleri kucaklayacağımızı şimdiden müjdelemek isterim. Bu etkinlik artışına karşın daha düşük bütçeyle festivalimizi tamamlayacağımızı da, kamu kaynaklarını kullanma titizliğimizin bir göstergesi olarak sizlere sunmak isterim. Planlı çalışmamızın bir sonucu olarak görsel iletişim tasarımlarımız bir ay önceden kenti kuşatacak ve tüm kent, 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni büyük bir heyecanla bekleyecek.”
GELECEK YILIN AFİŞİ DE HAZIR
Başkan Mustafa Akaydın, bu yıl ilk kez, gelecek yılın afişinin de 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin hemen sonrasında tanıtılacağını bildirdi. Bu sayede Berlin, Venedik ve Cannes festivallerine yeni afiş ekseninde hazırlanan tanıtım materyalleriyle katılma fırsatı yakalayacaklarını belirten Akaydın, Londra, Moskova, Berlin gibi turizm fuarlarında da 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali afişiyle kente ait kültürel değeri tanıtmış olacaklarını vurguladı.
Akaydın, bir soru üzerine, bu yılki festivale 5 milyon TL bütçe ayırdıklarını, hükümetin ise kendilerine 500 bin TL katkı sağladığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Bakanlığından ek fon talep ettiklerini ifade eden Akaydın, “Sayın Bakan 3-4 gün önce beni aradı. Fon artırımı talebimiz kendilerine ulaşmış. ‘Sayın hocam miktar bizim boyutlarımızın çok üstünde ama yine de destekte bulunmaya çalışacağız’ dedi, samimi olarak. Biz de samimi olarak yeni bir katkı bekliyoruz” diye konuştu.
İlgili bakanlıklardan 3 milyon TL talep ettiklerini kaydeden Akaydın, “Geçtiğimiz yıllara kıyasladığımızda bunu talep etme hakkımız olduğunu düşünüyoruz. Hatırlarsanız 2008’de katkı 3 milyon 200 bin liraydı” dedi.
DEVLET BÜYÜKLERİNE DAVETİYELER NASIL GİDECEK?
Mustafa Akaydın, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a davetiye gönderilip gönderilmeyeceğine ilişkin sorusuna da, “Tabi ki göndereceğim. Geçen sene randevu istemiştim elden vermek için. Çünkü bütün devlet büyüklerimize elden götürüp vermek gibi bir yaklaşımım olduğu için Cumhurbaşkanımız, bir önceki Cumhurbaşkanımız, ondan bir önceki Cumhurbaşkanımız, Meclis Başkanımız, Başbakanımız, Kütür Turizm Bakanımız gibi bu konunun alakadarı, önemli makamlara elden vermeyi doğru bulduğumu ifade etmek isterim” yanıtını verdi.
“Davetiyeler bu sene postayla mı gidecek?” sorusu üzerine Akaydın, “Onun henüz kararını vermedik. Şu referandum bitsin de, herhalde doğrusu yine elden verme teşebbüsüdür. Geçen sene akim kalmış bir teşebbüstü, bu sene bir daha deneriz arkadaşlar” diye konuştu.
NEDEN EBRU AKEL?
Basın toplantısına katılan Altın Portakal Festival Genel Koordinatörü Göksel Kumsal da, bir soru üzerine, Grafik sanatçısı Emrah Yücel’in Akdeniz’in köpüklerinden çıkan güzellik tanrıçası Venüs’ü anlatan bir afiş çalışması yaptığını, bunun üzerine afişte kullanılacak yüzün oyuncu-sunucu Ebru Akel olmasına karar verildiğini söyledi.
Afişin 12 bin 500 TL’ye hazırlandığını belirten Kumsal, “Çok ciddi bir stüdyo çalışmasının sonucunda bu afiş hazırlandı. Bu rakamı da Emrah Bey sadece stüdyo giderleri karşılığında aldı. Kendisi bir ücret talep etmedi. Ebru Akel de bir ücret almadı” dedi.
Düzenliyen: By_Karizma TrXl

3 Responses to “Festivale güzel eli değdi”

 1. irratoliozy dedi ki:

  Just questioning if eBay makes it possible for you to sell on the internet? Do you know if there are any restrictions based on what country you’re in?
  My parents have just referred to as me and asked if i could “get rid” of their two tickets to a concert as they wont have the ability to make it because of one more family event.
  Besides asking pals etc, i thought ebay would be a great place to market them.
  But whats ebay’s policy on promoting tickets? Ive heard alot about it on the news but ive forgotten what happened.
  and if it matters, the concert is inside of this coming month
  Thanks in advance for your advice.

 2. Reliacard dedi ki:

  I’m grateful for this precious amazing page; this may be the kind of topic that sustains me although out the day.We’ve continuously heard been not too long ago wanting close to inside your web-site best soon after I observed about these from a shut friend and was delighted when I was in a very place to acquire it using searching out for a while. Becoming a eager blogger, I’m happy to find out other men and women taking motivation and including towards the neighborhood. I just needed to remark to exhibit my being familiar with for just a upload since it is especially inviting, and many writers don’t get the credit score they have earned. I’m optimistic I’ll be back again again and will deliver a handful of of my friends.

 3. Lori Golumski dedi ki:

  Is it my on-line browser or the internet site, but I can only see another 50 percent the post. How should I resolve this?

Yorum