Divan Kurulu toplantısı yapıldı

Tarih 16th Kasım 2011 Yazan admin
Spread the love


Galatasaray Lisesi’ndeki Tevfik Fikret Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda kulüp başkanı Ünal Aysal yer almazken, yönetim kurulu üyeleri Adnan Öztürk, Semih Haznedaroğlu, Refik Arkan, Ahmet Ocaklı, Mehmet Cibara ve Ali Gürsoy hazır bulundu. Aysal’ın kulüple ilgili bazı konuların takibi için yurt dışında olduğu ve gelecek ayki toplantıda görevde bulunduğu ilk 6 ayıyla ilgili açıklamalarda bulunacağı bildirildi.
Galatasaray’da kulüp ve bağlı ortaklıklarının 31 Ağustos 2011 tarihi itibarıyla düzenlenmiş konsolide mali hesap özeti ile idari, sportif raporları üyelere sunuldu. Yönetim kurulu üyesi Refik Arkan tarafından üyelere okunan raporda, eylül ayı itibariye kulübün son 4 aylık konsolide gelirinin 51,2 milyon TL olduğu aktarılırken, ligin geç başlaması nedeniyle bu gelirin hedeflenini altında kaldığı vurgulandı. Aynı dönemde konsolide giderin ise 89,4 miyon lira olarak gerçekleştiği vurgulandı.
Arkan, 4 aylık dönemde kulübün gelir gider farkının 38 milyon lira olduğunu belirterek, “Ancak tüm dünyada etkisini sürdüren ekonomik krizin dövizde neden olduğu değer artışı, Galatasaray’da yaklaşık 55 milyon TL kur farkına sebebiyet verdi. Ayrıca Lorik Cana’nın Lazio’ya transferi nedeniyle 7 milyon TL olağanüstü gider oluştu. Kur farkı ve olağanüstü giderler ile birlikte net gelir gider farkımız eksi 95 milyon TL’ye ulaştı” dedi. Refik Arkan, yönetim olarak geri bıraktıkları dönemde 33 milyon dolar borç ödemesi yaptıklarını aktardı.
Mayıs ayı sonu itibariyle 327 milyon dolar olan konsolide gelir gider farkının 33 milyon dolar azaltıldığını dile getirerek, “Denizbank’a olan 15,2 milyon dolar kredi sorcu kapatıldı. Eğer bu geri ödemeler yapılmasaydı, kur farkı zararı daha da yüksek olacaktı. Ayrıca 31 Mayıs’ta 913 milyon dolar olan teminatları, 31 Ekim tarihi itibariyle 552 milyon dolara geriledi. Bu azalmada, Denizbank’a olan borcun kapatılarak teminatların geri alınması ve zamanı dolmuş teminatların temizlenmesi etkili oldu” diye konuştu.
Galatasaray Kulübü hisselerinin yüzde 13,4’ü oranında yapılan hisse satışından 93 milyon TL tutarından nakit girişi sağlandığı açıklandı.
Arkan, elde edilen gelirin 24 milyon TL’sinin Denizbank’a olan borcun kapatılmasında, 8,8 milyon TL’sinin sportif şubelerde, 3 milyon TL’nin sair ödemelerde, 1,8 milyon TL’sinin tesislerde, 1,6 milyon TL’sinin Petrol Ofisi ödemelerinde, 1 milyon TL’sinin TÜrk Telekom Arena’da, 881 bin TL’nin de Türk Telekom Arena’da AEG firmasının sözleşme feshinde kullanıldığını duyurdu. Ayrıca, futbol takımının bonservis giderinin ise bu dönemde 24 milyon TL olduğu belirtildi.
Refik Arkan, Galatasaray Kulübü’nün Spor Toto ve İddaa üzerinden elde ettiği gelirlerde geçen seneye orana önemli bir artış gerçekleştiğini ifade etti.
Bu gelir artışını, (Beklenmedik) olarak tanımlayan Arkan, aylık olarak erkek basketbol takımı gelirinin 290 bin liradan 684 bine, bayan basketbol takımı gelirinin 200 bin liradan 519 bin liraya, erkek voleybol takımı gelirinin 60 bin liradan 141 bin liraya, voleybol bayan takımı gelirinin ise 10 bin liradan 129 bin liraya çıktığını aylık toplam gelirin 1 milyon 475 bin liraya ulaştığını anlattı.
Galatasaray’ın büyük önem verdiği Riva arazisi prdojesinde en önemli adımlardan biri atılarak inşaat safhasına start verildi.
Refik Arkan, Beykoz Belediyesi’ne alınan ruhsatla ilgili olarak inşaata başlandığını bildirdiklerini, yapı denetim sözleşmesinin de yakın zamanda devreye gireceğini anlatırken, “Vekaletnamelerle ilgili bizden belediyenin ek talepleri oldu ve onları da teslim edeceğiz. Biz Riva’da 4 ayrı tip binanın inşaatına başladık. Şantiye elektrikiği de bağlanmıştır” şeklinde konuştu.
Ekelyen: Mustafa

Yorum