Buffet 11 milyar dolarlık

Tarih 15th Kasım 2011 Yazan admin
Spread the love

Buffet 11 milyar dolarlık IBM hissesi aldı
Ünlü ABD’li yatırımcı Warren Buffet, son zamanlardaki en büyük hisse satın alma adımında, 100 yaşını aşan lider teknoloji şirketi IBM’e yönelerek, piyasaları şaşkına çevirdi.
Buffet, şirketini olası bir ekonomik durgunluğa karşı korumak adına, üçüncü çeyrek sürecinde, 11 milyar dolar değerinde IBM hissesi satın aldı. Milyarderin bu atılımı piyasalarda oldukça büyük şaşkınlık yarattı çünkü Buffett daha önce teknoloji sektörüne bu kadar büyük bir yatırım gerçekleştirmemişti.
Bu satın almayla Buffet’in şirketi Berkshire Hathaway, IBM’in yüzde 5.5’lik hissesini bünyesine geçirmiş oldu ve şirketin en büyük hissedarlarından biri oldu.
Diğer yandan IBM, kişisel bilgisayar birimini 2005 yılında elinde çıkarırken, o yıldan bu yana teknoloji şirketlerinin yer aldığı Dow Jones Sanayi Endeksi’nde değer kaybediyor.
KENDİ STRATEJİSİNİ KULLANDI
ABD’li finansal danışmanlık şirketi Macquarie Capital’ın analistlerinden Brad Zelnick, “IBM, Berkshire için oldukça sağlam bir strateji ve şirketin portföyündeki çeşitlilik adına önemli bir gelişme” diye konuştu.
Şu anda 81 yaşında olan Buffet, bugüne kadar büyük ekonomik durgunlukları rekabet avantajı yaratacak şirketleri bünyesine geçirerek ya da yoğun hisse satın alımları yaparak atlattı.
Buffet, “IBM, bütün şirketlerin bilgi teknolojileri birimlerinin daha iyi çalışmasına yardım eden bir şirket” dedi.
Ekleyen: Funda

Yorum