Bernanke ve Trichet dünyayı kaosa atıyor

Tarih 8th Ekim 2010 Yazan admin
Spread the love

dolar
Nobelli ekonomist Stiglitz FED ve ECB başkanlarını politikaları nedeniyle eleştirdi
Nobel Ekonomi Ödülü Sahibi Joseph Stiglitz, başkanlığını Ben Bernanke’nin yaptığı ABD Merkez Bankası (FED) ile başkanlığını Jean Claude Trichet’nin yaptığı Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) aşırı gevşek para politikalarının, küresel ekonominin toparlanmasını sağlamak yerine dünyayı ‘kaos’a attığını söyledi. Stiglitz, Kolombiya Üniversitesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, FED ve ECB’den likidite akışının, döviz piyasalarında istikrarsızlığa yol açtığını ifade ederek, bu durumun, Japonya ve Brezilya gibi ülkeleri ihracatçılarını savunmaya zorladığını belirtti. Ünlü ekonomist Stiglitz “İroni şu ki, FED bütün bu likiditasyonu Amerikan ekonomisini canlandırma umuduyla yapıyor. Ancak bu Amerikan ekonomisine hiç bir fayda sağlamazken, dünyanın geri kalanında kaosa neden oluyor. Takip edilen, çok korkunç bir politika” dedi.
Küresel toplam talep eksikliğinden kaynaklanan sorunların, ek mali teşviklerle çözülemeyeceğini belirten Stiglitz, faiz oranlarının düşürülmesinin bir parça yardımı olabileceğini kaydetti.
Düzenliyen: Ayşe

2 Responses to “Bernanke ve Trichet dünyayı kaosa atıyor”

  1. Heimarbeit dedi ki:

    Krieg in Stuttgart: Politik gegen das Volk! Das kommt uns doch irgendwie bekannt vor oder? Wie kann es nur soweit gekommen sein, dass die Politik in keiner Weise mehr die Interessen seiner Bürger vetritt? Es muss sich dringend etwas ändern! Anstatt mit Wasserwerfern und Knüppeln sollte die Politik mit einem offenem Ohr auf seine Bürger losgehen!

  2. Car Electronics dedi ki:

    I desired to thank you for this interesting post .I by all odds enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked your web site to look at the latest stuff you put up.

Yorum