Uzay araştırmalarında plan değişikliği

Tarih 2nd Mayıs 2010 Yazar admin YazdI 1 Yorum Kategori: Haberler

uzay
Obama’nın planları NASA bilim insanları ve siyasiler tarafından tepkiyle karşılandı
ESKİ Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bush zamanında uzay araştırmalarına yapılan yatırımların beklenilen performansı elde edemediğini dile getiren Başkan Obama, bu yıldan itibaren farklı bir strateji uygulayacağını açıkladı. Plan olarak dün NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nde yapılan toplantıda uzay turizmine ağırlık verileceği, elde edilen gelirin ve ekstra 6 milyar dolarlık devlet desteğinin tamamen Mars’a astronot gönderme planlarına yatırım olarak kullanılacağı vurgulandı.
Obama’ya göre bu plan birçok kişinin iddia ettiği gibi çok ileri tarihlerde değil kendi başkanlığı zamanında gerçekleştirilecek. Bu planlar açıklanırken ilk tepkiler astronot Neil Armstrong ve Jim Lovell’den geldi. Dünyaca ünlü astronotlar, bu açıklanan planların, yetersiz bir bütçe ve kısıtlı zaman nedeniyle NASA üzerinde çok büyük baskı oluşturacağı için eleştirdiler.
Başkan Obama’nın 2011 uzay araştırmaları planlarını açıkladığı 15 dakikalık konuşması 15 kez alkışlarla kesilmesine rağmen NASA bilim insanları ve siyasiler tarafından tepkiyle karşılandı. Son günlerde fizikçi Hawking’in “Uzaylılar vardır” açıklamasının ardından, su ve hayat emareleri gösteren asteroid bulgularından hemen sonra gelişen bu tartışmalar, önümüzdeki haftalar içerisinde devam edeceğe benziyor.
Düzenliyen: By_Karizma
seslialem