Uzay tarihinde bir ilk

Tarih 10th Ekim 2010 Yazar admin YazdI 1 Yorum Kategori: Teknoloji

astronot
İkiz astronotlar uzayda bir araya gelecek
Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), ikiz astronotlar Scott Kelly ve Mark Kelly’nin uzayda bir araya geleceklerini bildirdi.
NASA yetkilileri, Scott Kelly’nin Perşembe günü Kazakistan’daki Baykonur üssünden altı aylık bir görev için Rus Soyuz uzay aracıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) gittiğini, ikiz kardeşi Mark’ın da Şubat sonunda yapılacak son mekik uçuşuyla UUİ’ye gideceğini belirterek, bunun uzay ve havacılık tarihinde bir ilk olacağını kaydettiler.
46 yaşındaki ikiz kardeşler uzay istasyonunda birlikte sekiz gün geçirecek.
Scott Kelly, Perşembe günü yörüngeye üçüncü kez girdi. Mark Kelly’nin Endeavour uzay mekiğiyle yapacağı uçuş dördüncü uzay seyahati olacak.
Düzenliyen: Kamil

NASA'dan 438 milyon dolarlık onay

Tarih 6th Ekim 2010 Yazar admin YazdI 5 Yorum Kategori: Teknoloji

mars
Mars incelenecek, hayat olup olmadığı araştırılacak…
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Colarodo Üniversitesi öncülüğünde Mars’ın incelenmesi ve gezegende bir zamanlar hayat olup olmadığının araştırılmasını öngören 438 milyon dolarlık çalışmayı onayladı.
NASA tarafından yapılan açıklamada, değerlendirme heyetinin, kısa adı MAVEN olan, Mars’ın atmosferi ve oluşumuyla ilgili projenin planını ve bütçesini onayladığı bildirildi.
Çalışmayı öncülük edecek üniversitenin atmosferik ve uzay fiziği laboratuvarında, gezegenin atmosferi ve Güneş ile etkileşiminin incelenmesi için gereçler elde edilecek.
Lockheed Martin şirketi tarafından inşa edileceği belirtilen uzay aracının kasım 2013’de fırlatılması planlanıyor.
Düzenliyen: NaSa