Bild Wulff Türkiye'de 7 sorunu ele almalı

Tarih 18th Ekim 2010 Yazar admin YazdI 0 Yorum Kategori: Haberler

Wulff
Alman basını, Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un bu akşam başlayacağı Türkiye ziyaretine geniş yer verdi.
Genel olarak, Türkiye ziyaretinin Wulff’un bugüne kadar yapacağı en zorlu yurt dışı gezisi olacağı görüşüne yer veren Alman basını, Wulff’un bir süre önce ”İslam Almanya’ya aittir” şeklindeki sözleri ile ülkede yeni bir göç ve uyum tartışması başlatmış olduğu hatırlatıldı.
Bild gazetesi, ”YouGov Enstitüsü” tarafından internet aracılığıyla yapılan anket sonucuna göre, Wulff’un, Türkiye’ye AB üyeliği konusunda belirli bir tarih vermesine Almanların yüzde 73,5’inin karşı olduğu, sadece yüzde 13,2’sinin buna sıcak baktığını yazdı.
Wulff’un Türkiye’de 7 sorunu ele alması gerektiği görüşüne yer verilen gazete haberinde, bunların başında Almanya’da yaşayan Türk vatandaşların uyum sorunlarının geldiği, ayrıca kültürel geleneklerden kaynaklanan ayrımcılık sorunu ve Almanya’da yaşayan Türk gençleri arasındaki yüksek suç oranının da ele alınması gerektiği belirtildi.
Wulff’un, Hristiyanların Türkiye’de ayrımcılığa uğraması konusunu da ele alması ve İslamcılara Almanya’da izin verilmeyeceğini açık bir şekilde dile getirmesi gerektiği de ifade edilen haberde, Wulff’un ayrıca basın özgürlüğüne vurgu yapması ve Türkiye’nin AB yolunda reformları yavaşlatmasını ele alması gerektiği görüşüne yer verildi.
”Die Welt” gazetesinin internet sayfasında da, Almanya’da alevlenen göç ve uyum tartışmalarından dolayı Wulff’un zorlu bir yolculuğa çıkacağı ve büyük bir işadamı heyeti ile birlikte yapacağı ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceği ve yarın TBMM’de konuşacağı hatırlatıldı.
”Berliner Morgenpost” gazetesi de, Wulff’un, Türkiye ziyareti sırasında ağırlıklı olarak din özgürlüğüne vurgu yapacağını yazdı.
Alman televizyon kanalları da, Wulff’un Türkiye’ye yapacağı ziyaret ile ilgili haberlere yer verdi.
”WULLF TÜRKİYE’DE SEEHOFER’İN SÖYLEMLERİNE MESAFELİ DURMALI”
”Hamburger Abendblatt” gazetesine açıklamalarda bulunan Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, Cumhurbaşkanı Wulff’un Türkiye ziyareti sırasında, ülkede yaşayan Türklerin ve Arapların topluma uyum sağlamakta zorluk çektiği şeklinde açıklamalarda bulunan Hristiyan Sosyal Birlik partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer’in söylemlerine mesafeli durması gerektiğini söyledi.
Özdemir, ”Wulff, Almanya’daki uyum tartışmalarının sağcı popülist Seehofer ve Sarrazin tarafından yönlendirilmediğini açıkça göstermek zorunda. Wulff, bir süre önce yaptığı açıklamalarıyla Türkiye’de takdir gördü. Cumhurbaşkanına şimdi bu vesile ile diyaloğu daha da derinleştirmesi için bir fırsat doğdu” şeklinde konuştu.
Alman Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Sekreteri Christian Lindner de ”Frankfurter Allgemeine Zeitung” gazetesinde yayımlanan bir köşe yazısında, son günlerde Almanya’da yaşanan uyum tartışmalarının din odaklı yürütülmesini eleştirerek, ”Hristiyanlık devlet dini değildir, aksine vatandaşların kişisel inancıdır” şeklinde ifade kullandı.
Almanya’daki güncel tartışmalarla eski çağ düşüncelerine dönüldüğünü savunan Lindner, her insanın, kökenine, dinine ve cinsiyetine bakılmadan bağımsız bir şekilde politik yaşama eşit bir şekilde katılması hakkının bulunduğunu kaydetti.
Düzenliyen: Tommy

Almanlar Google'ın kellesini istiyor

Tarih 18th Mayıs 2010 Yazar admin YazdI 3 Yorum Kategori: Haberler, Teknoloji

google
Alman yetkililerin uyarıları üzerine internet devi Google’nin yıllardan bu yana şifre koymadan kablosuz internet hizmetini kullananlara ait verileri kaydettiğini açıklaması Alman medyasında geniş yer bulurken, dev şirketin yargı önüne çıkarılması istendi
Street View araçları, o anda geçmekte oldukları sokakta bulunan kablosuz ağlardaki alınan ve gönderilen verileri de kaydedebiliyor. Uzun süreden bu yana zamandır Google Maps uygulamasında kullanıcıların aradıkları yerin fotoğraflarını ve videolarını da görebilmeleri için çalışmalar yapan Google, Street View adlı bu özellik için özel donanımlı araçlar dünyanın önemli şehirlerinde sürekli dolaşarak kayıt yapıyor.
STREET VİEW ARAÇLARINA SALDIRI!
CNN Türk’ün haberine göre özel hayatın gizliliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle daha önce sık sık tepkiyle karşılaşan Street View araçları bazı yerlerde saldırıya bile maruz kaldı.
Street View araçlarına en yoğun tepkiyi gösteren Almanya’dan yapılan bir uyarı sonucu beklenmedik gerçek ortaya çıktı:
Street View araçları o anda geçmekte oldukları sokakta bulunan kablosuz ağlardaki alınan ve gönderilen verileri de kaydedebildiği görüldü. Google’da Araştırma ve Sistem Mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı olan Alan Euastace, blog sayfasında yaptığı açıklamayla yaptıkları hatayı kabul edip herkesten özür diledi. Ancak de toplanan bu verilerin kullanıp-kullanılmadığı merak konusu oldu.
MEKTUBU ZARFA KOYMADAN POSTA KUTUSUNA ATMAK GİBİ
İşlemleri gözden geçiren Google, Street View olarak bilinen fotoğraf kaydeden araçlardaki yazılımın, şifre konulmayan kablosuz internet uygulamasına (w- lan) bağlanarak, yapılan işlemle ilgili internet bilgilerini kaydettiğini açıkladı. Federal Tüketiciyi Koruma Bakanı Ilse Aigner, Google yönetiminin yaptığı itirafa tepki göstererek, Street View uygulaması ile yıllarca tüketicilere ait kişisel bilgilerin gizlice kaydedildiğini vurguladı.
ALMAN MEDYASI AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ
Bu gelişmeler bugünkü Alman medyasında geniş yer buldu. Frankfurter Rundschau gazetesi internete bağlanırken, şifre koymayarak, kendilerini sağlama almayanların, az da olsa mektubunu zarfa koymadan posta kutusuna atmış gibi davrandığı benzetmesini yaptı.
Gazete, yine de bu durumun hiç kimseye bu mektubu okuma hakkını vermediğini belirtirken, “Buna ‘mektubun gizliliği ilkesi’ adı veriliyor. Üstelik bu, herhangi bir yönetmelikte değil, anayasada yazıyor. Anayasa’yı hazırlayanlar bunu yaparken, devleti, casuslardan korumayı hedeflemişti. Firmaların böylesine küstah davranabileceğini akıllarına bile getirmemişlerdi. Yasama organları şimdi gecikmeli de olsa derhal harekete geçebilirler. Telekomünikasyon gizliliğini koruyan yasa bu tür ihlaller karşısında sadece 5 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Google yetkilileri her halükarda yargılanmayı hak ediyor.”
BU İŞİN HUKUKİ SONUÇLARI VAR
Osnabrücker Zeitung ise, Google’un açıklamadaki gibi kişisel bilgileri yanlışlıkla kaydetmiş olması durumunda bunun, firmanın ne kadar düzensiz çalıştığını gösterdiğini savunurken, “Firma, kullanıcıların buna kısa sürede alışacağını düşünüyorsa, yanılıyor. Almanya’da verilerin bu şekilde hatalı kullanımının hukuki sonuçları var. Çünkü kişisel verilerin kaydedilmesi ve vatandaşların onayı alınmaksızın onlara ait bilgilerin elde edilmesi, yasak” diye devam etti.
Augsburger Allgemeine de dünyanın en iyi programcılarını çalıştırdığına inanılan firmanın, yetkili birimlerin uyarısıyla hatasını keşfettiğini açıklamasının inandırıcı olmadığını yazdı. Gazete, “Street View adı verilen cadde ve sokakları fotoğraflayan sistemin bu işlemin yanı sıra böylesine ciddi boyutta verileri kaydetmesi ve toplaması hiç kimsenin hoşuna gitmeyecektir” diye yazdı.