SesliSohbetiz, Hip Hop Nedir ?

Tarih 31st Mayıs 2010 Yazar admin YazdI 0 Yorum Kategori: Haberler

Hiphop, 1970′ li yıların sonunda Amerika’ da gettolardan çıkan zencilerin oluşturduğu bir kültürdür. Bu kültür Rap müziği, Graffiti sanatı, Break Dance ve Dj’ liği içerir. Yani en geni tanımıyla Hiphop’ u bir ağaca benzetirsek, Rap, graffiti, break dance ve dj’ lik bu ağacın dallarını oluşturmaktadır. Hiphop bir müzik tarzı değil bir kültür, bir yaşam biçimidir. Bu yüzden piyasada duyulan “Hiphop müzik”, “Hardcore Hiphop” gibi terimler yanlıştır. Yine aynı şekilde “Türkçe Hiphop” terimi yanlış, “Türk Hiphop” terimi doğrudur.

SOFIA ilk gece gözlemini yaptı Bk Haber

Tarih 30th Mayıs 2010 Yazar admin YazdI 0 Yorum Kategori: Haberler

sofia
ABD-Almanya ortak yapımı olan yeni kızılötesi uçan gözlemevi alanında bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor
ABD-Almanya ortak yapımı olan yeni kızılötesi uçan gözlemevi ilk ”gece gözlemi”ni yaptı.
Amerikan Uzay ve Havacılık Kurumu NASA, gözlemevi olarak kullanılan ve büyük oranda modifiye edilmiş bir Boeing 747SP tipi uçakta çapı 250 santimetrelik bir teleskop bulunduğunu belirterek, 26 mayısta yapılan 6 saatlik uçuşun gözlem alanında bir kilometre taşı olduğunu keydetti.
NASA, ilk uçuşta Jüpiter’deki hareketleri izleyen Alman yapımı teleskopun hassasiyetinin ve dengesinin beklentileri karşıladığını hatta aştığını bildirdi.
NASA ve Alman Uzay Merkezi’nin ortak projesi, Stratosferik Kızılötesi Astronomi Gözlemi ”SOFIA”olarak isimlendiriliyor. Proje, yerdeki teleskoplara sorun yaratan atmosferik su buharının çok üzerindeki irtifalarda gözlem imkanı sağlıyor.
Düzeyenen: Bk

Kanlı gösterilerden sonra pazar kuruldu Hitpanel

Tarih 30th Mayıs 2010 Yazar admin YazdI 0 Yorum Kategori: Haberler

kanli gosteri
Tayland’da son üç aydır eylemlere ve kanlı gösterilere sahne olan başkent Bangkok’un merkezi caddesinde dev pazar kuruldu.
Tayland’da son üç aydır eylemlere ve kanlı gösterilere sahne olan başkent Bangkok’un merkezi caddesinde dev pazar kuruldu. Bangkok esnafının gösteriler sonucu zarar gören işlerini canlandırmak için kurulan indirimli pazar, halktan yoğun ilgi görüyor. Pazarı 500 binden fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Geçtiğimiz haftalarda şiddet eylemleri ve gösterilerle akıllarda kalan Tayland, bugünlerde yaralarını sarmakla meşgul. Muhalif Kırmızı Gömlekli grup, 10 hafta boyunca ülkede gösteri düzenlemiş ve hükümet güçleri ile çıkan çatışmalarda 85 kişi ölmüş ve bin 400 kişi yaralanmıştı. Şimdi yaralarını sarmaya çalışan Tayland’da toplumsal birlik ve beraberlik yeniden tesis ediliyor.
Bangkok’un en işlek ticaret caddelerinden biri olan ve olaylar süresince trafiğe kapalı kalan Silom Caddesi bugün yine kapalıydı. Fakat bugünkü durum gösterilerle ilgili değildi. Olaylarda kapalı kalan ve bazıları ateşe verilen alışveriş merkezlerindeki dükkan sahiplerine zararlarını karşılamak ve yardımcı olmak için trafiğe kapatılan cadde, dev bir pazara dönüştü. İrili ufaklı yaklaşık bine yakın dükkanın açıldığı dev pazarda yok yoktu.
Bangkok’ta 3 gün açık kalacak olan pazardan sonra da satıcılar kaderlerine terk edilmeyecek. Yanan alışveriş merkezleri, isteyen dükkan sahiplerine diğer şubelerinde 6 aya kadar kira ödemeksizin iş yapma imkanı sunuyor. Hükümet de işyerleri zara görenlere tazminat ödeme hazırlığı içerisinde. Olaylar sebebiyle işini kaybedenler de 6 ay boyunca işsizlik tazminatı alacaklar.
Bu arada dün 180 bin kişinin ziyaret ettiği indirimli pazarda, yaklaşık 2 milyon liralık alış veriş yapıldığı bildirildi. Bangkok makamları, pazar yerinin bugün 200 bin, yarın ise 250 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyor. Ticaret hacminin ise hedeflenen 5 milyon lirayı (dükkan başına bin 500-5 bin lira) aşması bekleniyor.
Düzenliyen: By_Karizma

keyiflesohbet, 21 milyon ehliyet çipliyle değişecek

Tarih 29th Mayıs 2010 Yazar admin YazdI 1 Yorum Kategori: Haberler

keyiflesohbet
Çipli pasaport ve kimlik kartlarından sonra sürücü belgelerinin de ‘çipli’ olacağı belirtildi
Emniyet Genel Müdürlüğü, ehliyetlerin de AB normlarında olması için çalışma başlattı. Emniyet kurmayları proje hakkında İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş’e brifing verdi.
Vatan Gazetesi’nin haberine göre 1 Haziran’da dağıtılmaya başlayacak çipli pasaportların yazılım programını hazırlayan bilişim uzmanı polisler, çipli ehliyetlerin de yazılımını gerçekleştirecek. E-pasaportlarda olduğu gibi ehliyetler de ‘online’ başvurular ile dağıtılacak. Sadece yeni ehliyet alacak sürücüler parmak izi vermek için emniyete gidecek.
Yıl sonunda hayata geçirilmesi öngörülen proje ile 21 milyon sürücü belgesinin değiştirilmesi hedefleniyor. Çipli ehliyetler taklit edilemeyecek. Darphane’de basılacak ehliyetler sürücülerin adreslerine kargo ile gönderilecek. Türkiye’de 21milyon 134 bin 904 ehliyet sahibi bulunuyor. Bunların yüzde 82,5’ini erkekler, yüzde 17,5’ini de kadınlar oluşturuyor.
Düzenliyen: By_Karizma

Superonlinesesli, Çin Pazarına nur yağdı

Tarih 29th Mayıs 2010 Yazar admin YazdI 0 Yorum Kategori: Haberler

Superonlinesesli
Türkiye’nin son üç ayda Çin’den yaptığı milyonlarca dolarlık ithalatta ilk sıra giyim eşyalarının.
Türkiye’de iç talepte geçen yılın son çeyreğinden itibaren başlayan canlanma eğilimi, başta Çin olmak üzere, Hindistan, Güney Kore, Tayvan gibi Uzakdoğu ülkelerinden yapılan ithalattı yeniden artırdı.
Ankara Ticaret Odasınca (ATO) TÜİK verilerine dayanarak yapılan belirlemelere göre, bu yılın Ocak-Mart döneminde Türkiye;nin toplam ithalatı yüzde 32,7, dış ticaret açığı da yüzde 175,3 oranında artarken, Çin’den yapılan ithalat yüzde 45,7, Güney Kore’den yaptığı ithalat yüzde 43,5, Tayvan’dan yaptığı ithalat yüzde 84,5, Hindistan’dan yaptığı ithalat yüzde 76,4 yükseldi.
Türkiye’nin genellikle dayanıklı ya da yarı dayanıklı tüketim malları ile ara malı ithal ettiği söz konusu ülkelerden yılın ilk çeyreğinde yapılan ithalattaki toplam artış ise yüzde 50,9 olarak gerçekleşti. Aynı ülkelerden yapılan ithalat 2009 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında azalmıştı.
Türkiye’ye özellikle ucuz iş gücü açısından rekabet üstünlüğü bulunan söz konusu ülkelerden önemli ölçüde dayanıklı ve yarı-dayanıklı tüketim malları ile aramaları ithal ediliyor. Bu ülkelerden yapılan ithalatta yaşanan büyüme Türkiye’de aynı üretimi yapan iş yerlerinin üretimini ve dolayısıyla istihdamını doğrudan etkiliyor.
Ekonomide kaydedilen büyümenin istihdama tam olarak yansımamasının altında yatan nedenler arasında söz konusu ithalat da önemli bir yer tutuyor.
AYAKKABIYA 116 MİLYON, ÇANAK ÇÖMLEĞE 35 MİLYON DOLAR
ATO’nun araştırmasına göre örneğin Türkiye’nin bu yılın ilk üç aylık döneminde Çin’den yaptığı 3,6 milyar dolarlık ithalatın, 116 milyon dolarlık kısmını ayakkabı ithalatı oluşturuyor.
Türkiye yine 3 aylık dönemde Çin’den 89 milyon dolarlık oyuncak ithal etti. Çin’den ithal edilen buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve televizyon için üç aylık dönemde ödenen para 139 milyon doları buluyor. Bu ülkeden yapılan telli ya da telsiz telefon cihazı ithalatına üç ayda ödenen para ise 260 milyon doları aşıyor. Dünyanın önemli bir konfeksiyon üreticisi olan Türkiye’nin yılın ilk üç aylık döneminde Çin’den yaptığı giyim eşyası ithalatı ise 191 milyon dolara ulaşıyor. Çanta-bavul ithalatı için üç ayda 42 milyon dolar, çanak-çömlek ithalatı için ödenen para 35 milyon doları buluyor.
180’den fazla ülkeyle dış ticaret yapan Türkiye’nin Ocak-Mart 2010 döneminde verdiği 12,1 milyar dolarlık dış ticaret açığının 3,2 milyar doları, diğer bir ifadeyle dörtte biri sadece Çin’le yapılan dış ticaretten kaynaklandı.
Çin, Güney Kore, Hindistan, Tayvan gibi ülkeler birlikte değerlendirildiğinde ise bu ülkelere karşı verilen 4,8 milyar dolarlık dış ticaret açığı aynı dönemdeki toplam açığın yaklaşık yüzde 40’ını oluşturmaya başladı.
TÜKETİM MALI İTHALATI ARTIYOR
Bu arada Türkiye’nin sadece Uzakdoğu ülkelerinden değil diğer ülkelerden yaptığı tüketim malı ithalatı da hızlı bir şekilde artmaya başladı.
Ocak-Mart 2010 döneminde yapılan tüketim malı ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 büyüdü. Aramalı ithalatındaki büyüme ise yüzde 34,6’yı buldu. Tüketim malları kapsamındaki otomobil ithalatında geçen yıla göre yüzde 68, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 61,3, yarı dayanıklı tüketim mallarının ithalatında yüzde 16,9, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 20,2, işlenmemiş yiyecek-içecek ithalatında yüzde 42,6, işlenmiş yiyecek ve içecek ithalatında yüzde 48 artış kaydedildi.
Ara malı ithalatının büyük bölümünü oluşturan sanayi için işlem görmüş ham madde ithalatı ise yüzde 50,6 oranında artış gösteriyor.
AYGÜN:”UCUZ İTHALAT İŞSİZLİĞİ KÖRÜKLÜYOR”
ATO Başkanı Sinan Aygün, Türkiye ekonomisinde büyümenin yeniden başlamasıyla birlikte, ”Çin kabusunun” da geri döndüğünü öne sürdü. Aygün ithalatta da yeni bir patlama yaşanmasının, işsizlik sorununun çözümünü güçleştirdiğini savundu.
Aygün, Türk limanlarına Uzakdoğu ülkelerinin tüketim mallarını boşaltan her bir geminin Türkiye;de bir fabrikanın kapanmasına, yüzlerce kişinin işsiz kalmasına yol açtığını ifade ederek şunları kaydetti:
”Türkiye, hükümetiyle, muhalefetiyle, iş adamlarıyla, sivil toplum örgütleriyle, sendikalarıyla son zamanlarda işsizlik sorununu nasıl çözeceğini tartışıyor. Hükümet, istihdamı artırmak için yeni bir paket hazırlığı yapıyor. Elbette işsizliğin, ekonomideki büyümenin istihdama tam olarak yansımamasının birçok nedeni var, ama dışarıdan yapılan ucuz ithalat bu nedenlerin başında yer alıyor. Son aylarda yeniden uzak doğu ürünleri vitrinleri doldurmaya başladı. Adeta Çin pazarına nur yağıyor. Türkiye bu ithalatla Uzakdoğu ülkelerinin istihdamını desteklerken, kendi işsizleri kahvede tespih çekiyor. Eğer istihdamı artırmak, fabrikalarımızın atıl kapasitesini üretime sokmak istiyorsak, yerli üreticinin rekabet edemediği bu ucuz ithalata dur demenin yollarını aramalıyız.”
Sinan Aygün, Türkiye;nin uluslararası yükümlülüklerini ihlal etmeden bu tür ithalata karşı teknik engeller koyarak, yerli üretimi ve dolayısıyla istihdamı koruyabileceğini savunarak, hazırlanacak istihdam paketine mutlaka bu yönde önlemler konulması gerektiğini vurguladı. Aygün, istihdam paketi kapsamında yerli aramalı kullanımının da teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.
Düzenliyen: By_Karizma