14 yüzyıl sonra yeniden akacak

Tarih 26th Ağustos 2010 Yazan admin
Spread the love

Sagalassos
Depremde suyu kesilen çeşme açılıyor…
Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti’nin en önemli eserlerinden Antoninler Çeşmesi’nin, 14 yüzyıl önce depremde kesilen suyu yeniden akacak.
Ağlasun’da yer alan ve Roma İmparatoru Büyük İskender’in ele geçirmesiyle kendi döneminin en önemli kentleri arasında yer aldığı bildirilen Sagalassos Antik Kenti’ndeki restorasyonu tamamlanan bir eserin daha açılışı yapılacak.
1990 yılından itibaren kazı çalışmalarının devam ettiği kentte 1997 yılında açılışı yapılan Helenistik Çeşme ile Neonlar Kütüphanesi’nden sonra Antoninler Çeşmesi’nin de restorasyon işlemi tamamlandı.
Aygaz firmasının ana sponsorluğunda birçok firma ve kişinin sponsor olduğu çeşmenin açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın 28 Ağustosta katılacağı törenle yapılacak.
Açılışla birlikte çeşme, yaklaşık 14 yüzyıl sonra yeniden akmaya başlayacak. Burdur Valiliği’nin destekleri, Belçikalı heyetin çalışmalarıyla restorasyonu tamamlanan 28 metre uzunluğundaki çeşme böylece eski ihtişamına yeniden kavuşarak ziyaretçilerini bekleyecek.
Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi Başkanı Prof. Dr. Şövalye Marc Waelkens, ülkesi olan Belçika’dan açılışa Belçika Limburg Eyaleti Valisi Hendrik Reynders, Belçika’nın Ankara Büyükelçisi Pol De Witte, Belçika’nın Ankara eski Büyükelçisi Robert Vandemeulebroucke’nin de aralarında bulunduğu 80 kişinin katılmasının beklendiğini bildirdi.
-İMPARATORLAR ŞEHRİ-
Sagalassos’tan çıkarılan eserlerin büyük bölümü Burdur Müzesi’nde bulunuyor. 60 binden fazla eseri barındırarak Türkiye’deki en büyük 3. müze olma unvanını yakalayan Burdur Müzesi’ne Sagalassos’tan götürülen en önemli eserler Roma imparatorları Marcus Aurelius ve Hadrian heykelleri. Boyları 6 metreyi bulduğu tahmin edilen, sadece baş kısmı bir metreden büyük olan heykellerin Burdur Müzesi’nde sergilenmeye başlandıktan sonraki ilk ziyaretçisi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmuştu.
Burdur Valisi Süleyman Tapsız, açılış günü yerli ve yabancı konukların önce Sagalassos’tan çıkan eserleri barındıran Burdur Müzesi’ni gezeceğini açıkladı.
Ağlasun ilçesinde bulunan Kültürel ve Doğal Miras Merkezi’nin ziyaretçilere gezdirileceğini aktaran Vali Tapsız, Kültür ve Turizm Bakanı Günay’ın katılımından sonra Sagalassos antik kentinin Prof. Dr. Marc Waelkens rehberliğinde gezileceğini söyledi.
Yapılacak törenin ardından çeşmenin açılacağını ve yüzyıllar sonra yeniden eski ihtişamına kavuşacağını vurgulayan Tapsız, ”Ağlasun’un, Burdur’un, Türkiye’nin ve dünyanın kültürel mirası olan Sagalassos’taki Antoninler Çeşmesi’nin açılışına tüm tarih severlerimizi bekliyoruz” dedi.
Düzenliyen: By_Karizma xllds

3 Responses to “14 yüzyıl sonra yeniden akacak”

  1. frauen ratgeber dedi ki:

    Relativ klar.. Wir versuchen nicht, die Zukunft oder die Vergangenheit zu verändern, Pille. Wir versuchen, die Gegenwart zu verändern. – McCoy: Aber wir sind die Vergangenheit der Zukunft anderer Menschen. – Kirk: Das ist das spitzfindigste Argument, das ich jemals gehört habe.

  2. live sex dedi ki:

    I’ve been browsing temporarly for one skilled study related to this unique area . Seeking in Yahoo I now stumbled on this blog post. Looking at this kind of review So i’m relieved to state that I have a wonderful sensation I discovered exactly what I needed. I will make sure to don’t forget this blog and look on a constant basis.

  3. laina dedi ki:

    On line game playing happens to be both a mental activity along with an adventure not only intended for young people but for everyone. Each one of us will definitely discover at the very least one game that appeals to all of us in some or the other way found on the internet. A lot of online surfers come on the internet to spend time playing certain thrilling game to recharge themselves.

Yorum